Διδακτικη επισκεψη στην Πρεβεζα

Την Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2023 και κατά τη διάρκεια του ωρολογίου σχολικού προγράμματος οι μαθητές της Α’ τάξης του ΓΕΛ Λούρου πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο φορέα διαχείρισης Αμβρακικού κόλπου – Λευκάδας. Αρχικά περιηγήθηκαν στη λιμνοθάλασσα Τσοπέλι όπου είχαν την ευκαιρία να κάνουν όρνιθο – παρατήρηση με ειδικά τηλεσκόπια. Στη συνέχεια, επισκέφθηκαν το Κέντρο Περιβαλλοντικής Ερμηνείας &Διαδραστικής Ψηφιακής  Ενημέρωσης του Φορέα Διαχείρισης στην Πρέβεζα, όπου μέλος του φορέα μίλησε στους μαθητές για την αξία του υδρόβιου οικοσυστήματος. Τέλος, οι μαθητές πραγματοποίησαν δράσεις συλλογής απορριμμάτων σε τμήμα της παραλίας του Μονολιθίου το οποίο έχει υιοθετηθεί από το σχολείο μας. Σκοπός των παραπάνω επισκέψεων είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών απέναντι στη ρύπανση των υδρόβιων οικοσυστημάτων και η κατανόηση της αξίας του υδρόβιου οικοσυστήματος.